1st Edition 2019

IAPC & Premio Amadeus

Jury

Alberto Nosè, Italy (Chairman)
Epifanio Comis, Italy
Syuzanna Hakobyan, Armenia
Oleg Marshev, Russia
Riccardo Risaliti, Italy

Premio Amadeus - Winners

BERTOLAZZI Giovanni (Italy)

1st PRIZE (by majority)

DE PADOVA Giulio (Italy)

2nd PRIZE

KOSHIO Mai (Japan)

3rd PRIZE

Premio Amadeus - Semifinalists

RAMLAV Ilya
TASHKO Kostandin
WATANABE Sakura
CHENG Shengye
FRANCA Roberto

Cat. Prime Note

SALVALAGGIO Arianna
99/100 1
st Prize assoluto

ZAMBELLI Agnese Vittoria
97/100 1
st Prize
VOZNÙK Valentina
96/100 1st Prize
BAU’ Gabriele
96/100 1
st Prize
DALIANA Caterina
95/100 1st Prize

Cat. A

CASTELLANI Arianna
98/100 1
st Prize assoluto

VOZNÙK Vladislav
96/100 1st Prize

ZHOU Hanchen
91/100 2
nd Prize

Cat. B

KOEBLER Alessandro
99/100 1st Prize assoluto

GUERCIO Emma
98/100 1st Prize
CONTE Davide
97/100 1st Prize
SCRIPNIC David
96/100 1st Prize

GRITSCH Clara
94/100 2
nd Prize
DRUCKER Roman
93/100 2nd Prize
BAU’ Emma
92/100 2nd Prize
GAZZI Paolo
92/100 2nd Prize
BIANCHI Cecilia
90/100 2nd Prize
BOSCHI Andrea
90/100 2nd Prize

MARESCA Issey
89/100 3
rd Prize
MATEI COZAN Denise
88/100 3rd Prize
STOVINI Enrico
87/100 3rd Prize
DE MARTINO Sofia
86/100 3rd Prize

Cat. C

CECINO Vera
96/100 1
st Prize assoluto
LUCACI Mario Victor
96/100 1
st Prize assoluto

DE NICOLO’ Edwin
94/100 2
nd Prize
MAGGIOLI Vittorio
94/100 2nd Prize
BORTOLAN Richard
92/100 2nd Prize
DONATO Sofia
91/100 2nd Prize
VARDANYAN Yeva
91/100 2nd Prize
BOVO Cesare
90/100 2nd Prize

BIANCHI Valeria
85/100 3
rd Prize
SOFFI Paola
85/100 3rd Prize

Cat. D

CHENG Shengye
98/100 1
st Prize assoluto

DALLAGNESE Beatrice
97/100 1st Prize
CECINO Elia
96/100 1st Prize
DALLAGNESE Eleonora
95/100 1st Prize

BEVILACQUA Domenico
94/100 2
nd Prize

EHRENHEIM Paolo
88/100 3
rd Prize
PRIMORAC Maya
85/100 3
rd Prize

MAZZON Raimondo
83/100 4
th Prize

Cat. E

FONTI Romina
99/100 1
st Prize assoluto

WATANABE Sakura
98/100 1st Prize
EGURO Soyono
96/100 1st Prize
MACERINI Leonardo
95/100 1st Prize
ISOLANI Edoardo
95/100 1st Prize

TONIOLO Giulia
94/100 2
nd Prize
PALKOVIC Ladislav
92/100 2nd Prize
SAUKIN Vadzim
92/100 2nd Prize

NAKATA Asagi
88/100 3
rd Prize
QUEVEDO Tomas
87/100 3rd Prize
IGUCHI Runa
85/100 3rd Prize

NGUYEN Anh Tung
84/100 4
th Prize

FILALEEV Sergey
Part
icipation