2nd Edition 2022

IAPC & Premio Amadeus

Jury

Alberto Nosè, Italy (Chairman)
Massimiliano Ferrati, Italy
Gianluca Luisi, Italy
Markus Shirmer, Austria
Dina Yoffe, Latvia/Germany

Premio Amadeus - Winners

SPIEGEL Samira (Germany)

1st PRIZE (by majority)

VILLALVA Alessandro (Italy)

2st PRIZE

KALCHEVA Kaliya (Bulgaria)

3rd PRIZE

Premio Amadeus - Semifinalists

ANDREATTA Stefano (Italy)
CARLIN Silvia (Italy)
COPPIN Guido Orso (Italy)
LING Vincent (United Kingdom)
NAMIKAWA Tsuzumi (Japan)

Cat. Prime Note

GARBEROGLIO Carola
100/100 1st Prize assoluto
LADURNER Joseph
100/100 1st Prize assoluto

CHEN Yanxi
99/100 1st Prize
TOMMASEO Lidio
96/100 1st Prize

Cat. A

LADURNER Anna
98/100 1st Prize assoluto

CALIGNANO Alice
95/100 1st Prize
HU Emily Jiaying
95/100 1st Prize

ZAMBELLI Agnese Vittoria
94/100 2nd Prize
ZHENG Kimi Peixi
94/100 2nd Prize
TENTORIO Cecilia
93/100 2nd Prize

CORDIOLI Isacco
89/100 3rd Prize
KREBEL Vasja
87/100 3rd Prize

Cat. B

LIVOLSI Riccardo
97/100 1st Prize assoluto

MABILIA Leonardo
96/100 1st Prize
FERRARIO Ester
95/100 1st Prize

KREBEL Nikita
93/100 2nd Prize
SALVALAGGIO Arianna
93/100 2nd Prize
ZHENG Kesy
91/100 2nd Prize
TASHKOVA Lilia
91/100 2nd Prize

KAIM Martyna
80/100 4th Prize

Cat. C

GOZZOLI Virginia
95/100 1st Prize assoluto

MOLTENI Elena
94/100 2nd Prize
SEGURINI Federico
94/100 2nd Prize
CORNEO Francesca
92/100 2nd Prize
ODOBASHI Filippo
90/100 2nd Prize

BETTANIN Clara
87/100 3rd Prize
SANGIORGIO Sofia
85/100 3rd Prize

VACCARO Leonardo
84/100 4th Prize
SIMONE Ariana
82/100 4th Prize

TRUCCO Matteo
Participation
BOSCHI Elena
Participation
NOÈ Martina
Participation
MACIEJEWICZ Oliwia
Participation
WORONOWICZ Helena
Participation

Cat. D

MARTINELLI Daniele
100/100 1st Prize Assoluto

GAO Haowen
99/100 1st Prize
XHAFERI Ruben
96/100 1st Prize
BLEVE Chiara
95/100 1st Prize

DONATO Sofia
94/100 2nd Prize
BIANCHI Valeria
94/100 2nd Prize
CASTALDO Michele
93/100 2nd Prize

KOEBLER Alessandro
88/100 3rd Prize
DIPAOLA Alessandro
88/100 3rd Prize
ČEŠNJEVAR UŠUMOVIĆ Nastasja
87/100 3rd Prize
MIYAMAOTO Salima
86/100 3rd Prize
CORBETTA Giacomo
85/100 3rd Prize
MRAVOVA Marina
85/100 3rd Prize

D’ONOFRIO Alessandro
Participation
BOSCHI Andrea
Participation
DE MARTINO Sofia
Participation
KALUS Franciszek
Participation

Cat. E

VILLALVA Alessandro
95/100 1st Prize assoluto
GUERRA Daniele
95/100 1st Prize assoluto

HERNÁNDEZ LÓPEZ Jorge Helir
94/100 2nd Prize
PANIZZA Daniele
94/100 2nd Prize
EFREMOVA Elizaveta
90/100 2nd Prize

SAVRON Emanuele
89/100 3rd Prize

SALHI Amir
84/100 4th Prize
SLIJEPČEVIĆ Milan
84/100 4th Prize
MATTAVELLI Jacopo
81/100 4th Prize

BOLOGNESI Giorgio
Participation
IBRAHIMI Melisa
Participation
SEGUSO Guido
Participation